Vajinal Bakım: Nasıl Vajinanı Olduğu Gibi Seversin?

Merhaba herkese! Yaşasın Vajina Pozitif Hareketi! 24 Ağustos’ta Saat 20.00’da vajina sağlığımız için yararlı kişisel bakım ipuçları, zararlı uygulamalar, doğru bilinen yanlışlarla ilgili deneyimlerimizi paylaşacağız. Görüşmek üzere :slight_smile: :smiling_face_with_three_hearts: :kissing_closed_eyes:

2 Likes

Kişisel vajinal duşunuzu nasıl yapıyorsunuz? Bu konuşması biraz belirsiz bir konu çünkü herkesin deneyimi değişiyor ve bazı deneyimler başkaları için çok zararlı. Vajinal enfeksiyonlara bile sebep oluyor :frowning:

Ben önceden floral yapısı bozulmasın diye sadece su ile yıkıyordum duşta çünkü sabunların vajina dokusuna uyumsuz olduğunu öğrenince kullanmayı bırakmıştım ama Missha mağazasından aldığım “all about Eve” genital temizleyicisini pH uyumundan dolayı denedim ve çok severek kullanıyorum. Su bazen yetersiz oluyormuş özellikle sıcakta ve regl döneminde

2 Likes

Merhaba herkese <3

Benim tek tercihim su oluyor. Daha önce de genital bakım ürünlerini araştırmıştım fakat kimyasal olması yüzünden içime sinmemişti, ne kadar ürün açıklamaları içimize su serpmeye çalışsa da… Eğer memnun kaldığınız ve güvendiğiniz bir ürün varsa bilmek isterim :))

2 Likes

Evet ben bunu ilk defa duyuyorum, çünkü ben de başka kozmetik ürünler kullandım özellikle regl dönemi sonrası için ama her defasında cok fazla akıntı olmaya başladı. Vajinanın kendi ph değeri var ve su tek başına yeterli dense de gerekliyse eger o ph degerinde bir ürün kullanmak cok önemli!

Evet Missha nın ürünü iyiymiş, kullanıcı deneyimi bizzat burada hahahaha!

2 Likes

Mesela ben bi süredir regl dönemim yaklaşır diye günlük ped takıyorım dışarı çıkarken. Ama o da sağlıklı değil. Sizin deneyimleriniz nelet?

Uzun süre önce kullandım günlük akıntılar için fakat her seferinde alerji yapıyormuş gibi hissettim. Ama çok daha sık kullanıp mutlu olanlar var, bilemiyorum :slight_smile:

1 Like

Ben günlük akıntılar için uzun süre önce kullanmayı bıraktım ama cok kişisel bir şey galiba. Çünkü benim vajinama zarar veriyordu, bunun dışında düzenli jinekolog kontrolü de cok önemli. Ama doğru kişiyi bulmak zor

Bence de sürekli pes kullanmak hatta pes kullanmak sürtümeden ve hava almasından dolayı yine vajinaya uyumsuz bir durum ve ben dört aydın menstural cup kullanıyorum, jinekoloğuma da danıştım hiç bir sorun yaşamadım bence en sağlıklı ve rahat yöntem bu, bu kadar geç keşfettiğine üzgünüm hatta

1 Like

Evet menstrüel kap kesinlikle hayat kurtarıcı bir seçenek! Ben de yeni başladım başta rahatsız hissettirdi ama denemeye devam edicem

Jinekolog seçimine gelince de bence CETAD sitesinden onların eğitimini alan jinekologlar kendini geliştirmeye yenilemeye açık seküler yargılayıcı olmayan kişiler oluyorlar ben doktorumu çok seviyorum öneririm, Alparslan Baksu Otajinamed’te çalışıyor

1 Like

Hahahaha! Teşekkürler tavsiye için! Ama keşke devlette de böyle çalışanlar olsa

1 Like

Vajinal bakım farkındalığı için en önemlisi bireylere değil, bu konuda uzman kişilere düşüyor görev. Mesela “vajina genişlemesi” şikayetiyle gelen her kişiye bununla ilgili bir müdahele yapılmamalı. Çünkü bu toplumda, özellikle erkek bireyler içinde ortak bir söyleme dönüşüyor. Bunu hiç yaşamadık mı yani? Vajinanın dar olmasının övülmesi, ya da çok partnerlerin kadınların vajinalarıyla ilgili “torba” söylemi

Ayy keşke o öyle olsa tabii o kadar temel bir ihtiyaç ki devlette bile ödenen ücreti sorgularım ama maalesef yakın bir arkadaşımın görece muhafazakar bir semtte gittiği jinekoloğun tutumundan dolayı jinekolog fobisi olmuştu ve ben yılda bir jinekolog ücretini hesaplamaya okay oldum

1 Like

Evet ne kadar temel bir ihtiyaç…

1 Like

Vajinanın dar ya da geniş olmasıyla ilgili yorum yapanlarla karşılaştım ama bunlar çok sığ ve cahil insanlar çıktı :smiley: Bu olayın da zaten böyle gerçekleşmediğini ve cinsel ilişki yüzünden genişleyen bir vajina olmadığını biliyoruz :slight_smile: Benim bildiğim bir tek doğumda ve adet döneminde genişleyip daha sonra eski halini aldığı.

2 Likes

Evet ben de çok kötü şeyler duyuyorum bununla ilgili bu fikir nereden çıkmış olabilir acaba, sadece doğum sonrası genişliği geliyor aklıma ki o kadar özel bir organ ki normal genişliğine dönebiliyor

2 Likes

Bir bebek boyutunu düşünüyorum bir de penisi, kafamda deli sorular :smiley: aklım eremiyor bu söyleme

2 Likes

Evet vajina esnek bir yapıda. Bazı kadınların idrar kaçırdığını biliyorum, ileri yaşlarda… ama bu vajina genişleyip öyle kaldığı mitinden dolayı değil. Maalesef en güvendiğimiz jinekologlar bile bunun üstünden para kazanıyor

1 Like
Copyright © 2020. Find My Method. All rights reserved.